NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 5.IV.2020 R.

1.Msze św.do południa są odprawiane normalnie,również na dojazdach.O 15 Msza św.bez Gorzkich Żali.Na sumie poświęcenie palmy,ale bez procesji.Cała   liturgia jest odprawiana w kościele.Przypominamy,że w dalszym ciągu obowiązuje limit 5 osób najlepiej ofiarodawców intencji mszalnej.

2.Liturgia Triduum Sacrum,czyli od Wielkiego Czwartku,przez Wielki Piątek ,aż do Mszy Wigilii Paschalnej w sobotę wieczorem będzie odprawiana bez udziału wiernych świeckich.Uczestniczą księża,kilku ministrantów i Siostry Zakonne.Liturgia tych dni,a zwłaszcza Wielkiej Soboty wieczorem będzie odprawiana wewnątrz kościoła – bez poświęcenia ognia.

3.W Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.Msza św.Wieczerzy Pańskiej o 18 z przeniesieniem Pana Jezusa do Ciemnicy – adoracja tylko księży i sióstr zakonnych.

4.Wielki Piątek jest pamiątką Męki i Śmierci Pana Jezusa na krzyżu.Kościół  będzie otwarty od 7 do17.O 18 Liturgia Wielkiego Piątku,również bez wiernych świeckich,zakończona przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu,ale bez adoracji grupowych. Po zaciągnięciu opinii z P.Kierownik gorlickiego Sanepidu odnośnie bezpieczeństwa sanitarnego w Wielki Piątek i Wielką Sobotę Kościół będzie otwarty od 19.30 do 22 i można przyść na krótką modlitwę i oddanie czci krzyżowi,ale z zachowaniem zasady po dwie osoby w odległości 2 metrów od siebie.Wchodzimy przez główne drzwi i wychodzimy sprawnie przez boczne drzwi kaplicy Grobu Bożego.Porządku i bezpieczeństwa będą pilnować nasi strażacy oznaczeni i odpowiednio zabezpieczeni. Z uwagi na pandemię nie całujemy krzyża,a także relikwii.Oddajemy cześć przez przyklęknięcie przed  krzyżem i skłon.W tym roku wyjątkowo możemy do krzyża podchodzić,by sprawnie przechodzić do Grobu Bożego.Zatrzymujemy na krótką chwilę się w nawie Grobu Pańskiego i sprawnie opuszczamy kościół bocznym wyjściem.Krzyż do adoracji będzie w tym roku ustawiony w pozycji stojącej przed ołtarzem.Możemy złożyć tradycyjną ofiarę na Boże Grób w Ziemi Świetej.W Wielki Piątek pamiętamy o zachowaniu postu ścisłego i abstynencji od pokarmów mięsnych.

5.W Wielką Sobotę w tym roku wyjątkowo nie będzie poświecenia pokarmów wielkanocnych.Zrobimy to sami w naszych domach przed śniadaniem wielkanocnym.Tekst specjalnej modlitwy na stronie Diecezja Rzeszowska,lub i własnymi słowami.Natomiast  kościół będzie otwarty od 9 do 13 dlatego możemy prywatnie z zachowaniem wspomnianych wcześniej zasad pomodlić się krótko w obliczu Grobu Pańskiego.Nasi strażacy również będą pilnować porządku i bezpieczeństwa.O 19 rozpoczęcie Wigilii Paschalnej.Całość w kościele i bez udziału wiernych świeckich.

6.W tym roku nie będzie także Rezurekcji.W Niedzielę Wielkanocną i w drugi dzień Świąt Msze św.do południa o 7,9 i 11,ale bez Mszy wieczorowych.Na dojazdach normalnie.W II dniu Świąt są przewidziane dwa chrzty.Udzielimy ich odzdzielnie o 12.15 i 12.30.Rodziców proszę o kontakt telefoniczny.

7.Jeżeli nie nastąpią jakieś zmiany,to od Niedzieli Wielkanocnej może być na Mszy św.w kościele 50 osób razem z księżmi i ministrantami.50 osób dotyczy także stojących ewentualnie na zewnątrz.Nie możemy przekraczać tej liczby i prosimy o zrozumienie.Parafia stosuje się do zarządzeń państwowych oraz wytycznych ks.Biskupa Ordynariusza.

8.Czas Wielkiego Tychodnia i Świąt jest najważniejszy w ciągu roku liturgicznego,dlatego nie będzie dla nas łatwy.Niemniej wszyscy rozumiemy zagrożenie,dlatego bardzo prosimy ,by się stosować do zasad w kościele i na co dzień.Zachecamy do łączności duchowej za pośrednictwem radia i telewizji.

9.Dziekujemy Parafianom za pomoc materialną na potrzeby parafii składaną w różnej formie.Wiekszość znalazła się w trudnej sytuacji i parafia także,dlatego będziemy wdzięczni za każdą ofiare materialną.

10.Wszyscy trwajmy na modlitwie o ustanie pandemii.Udzielajmy sobie duchowej pociechy.Zachęcamy do ufności w Bożą Opatrzność i że te Święta będą mimo wszystko spokojne i radosne,z powodu Zmartwychwstania Pańskiego przeżywanego w rodzinach.Wasi księża pamiętają o Was w modlitwie i życzymy spokojnego,zdrowego i Bożego przeżycia Wielkiego Tychodnia i Świąt Wielkanocnych.