Święcenia Diakonatu

W sobotę, 15 maja 2021 r., w naszym sanktuarium odbyła się wyjątkowa uroczystość. Dwunastu kleryków piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, a wśród nich  kleryk z naszej parafii Mateusz Łachmanek, przyjęło święcenia diakonatu. Były to pierwsze święcenia diakonatu w kościele parafialnym w Lipinkach.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył oraz słowo wygłosił ks. bp Edward Białogłowski.  W swojej homilii odnosił się przede wszystkim do daru. Podkreślił, że wszystko w naszym życiu jest łaską, a inicjatywa powołania nie należy do człowieka tylko do Pana Boga.  „To Bóg wychodzi z zaproszeniem do człowieka, powołując go najpierw do życia” –powiedział hierarcha. Zwracając się do kandydatów bp Białogłowski podkreślił, że powołanie wiąże się z miłością Boga oraz służbą Bogu i człowiekowi, a kapłani są powołani, aby służyć Kościołowi i człowiekowi w Kościele. Biskup zaznaczył również, że dla kandydatów  zakończył się już czas rozeznawania powołania i zachęcił do modlitwy w intencji wytrwania na drodze powołania kapłańskiego.

Po Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń leżeli krzyżem przed ołtarzem, bp Edward Białogłowski udzielił święceń diakonatu 12 klerykom.

Święcenia diakonatu przyjęli:

1. kl. Sebastian Bełz – Parafia Nienadówka
  2. kl. Krzysztof Lampart – Parafia Rudna Wielka
  3. kl. Mateusz Łachmanek – Parafia Lipinki
  4. kl. Karol Migut – Parafia Jasionka
  5. kl. Marcin Murawski – Parafia Rzeszów – NSPJ (Katedra)
  6. kl. Adrian Pazdan – Parafia Zagorzyce
  7. kl. Tomasz Sienicki– Parafia Bieździedza
  8. kl. Dominik Świeboda– Parafia Palikówka
  9. kl. Piotr Wąsacz– Parafia Rzeszów – bł. Władysława Findysza
  10. kl. Mateusz Wojtuń – Parafia Święcany
  11. kl. Maciej Zawiślak– Parafia Rzeszów – św. Józefa (Staromieście)
  12. kl. Wiktor Zoła– Parafia Cieklin

Diakoni złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi oraz zobowiązali się do zachowania celibatu i odmawiania liturgii godzin, czyli brewiarza. Przed nimi ostatni rok przygotowań do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie.

red. Wioletta Mituś
fot. Dariusz Mituś