KSM

SPRAWOZDANIE KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODZIEŻY

Sprawozdanie zostało sporządzone z racji wizytacji kanonicznej w 2015 roku.

ksmDla chętnych spośród uczniów Gimnazjum i starszej młodzieży w każdy piątek, za wyjątkiem pierwszego piątku miesiąca, organizowane są w szkole po Mszy Świętej wieczorowej spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Liczba członków wynosi ok. 30-40 uczestników. Oddział przyjął charakter między parafialny. Kierownictwo oddziału: ksiądz asystent: ks. Rafał Brej; prezes: Gabriela Lang; zastępca: Katarzyna Brzeżańska; sekretarz: Katarzyna Polaszek; skarbnik: Marlena Łachmanek.

Nasze spotkania przybierają różną formę. Oglądamy ciekawe filmy, zwłaszcza dotyczące problemów, z którymi spotykamy się, na co dzień. Ponadto organizujemy spotkania tematyczne, polegające na wspólnym przedyskutowaniu konkretnego zagadnienia. Większość osób z naszego oddziału ma możliwość wykazać się i przygotować takie spotkanie. Co jakiś czas odbywają się spotkania biblijne. Często też wspólnie urządzamy różne ciekawe gry i zabawy czy też ogniska. Co roku w Wielki Piątek przygotowujemy czuwanie modlitewne przy grobie Pana Jezusa. Wspólnie rozważamy mękę Chrystusa wzbogacając naszą modlitwę śpiewem. Kilka osób z naszego oddziału brało udział w weekendowych rekolekcjach ,,Start w KSM”, gdzie pogłębili swoją wiedzę na temat KSM.  W święto Bożego Ciała organizujemy wyjazdy na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie, gdzie w zeszłym roku w sumie pojechało, aż dwa autokary z naszej parafii. Siedem osób z naszego oddziału uczestniczyło w wakacyjnych turnusach KSM w Desznicy. Kilku KSM-owiczów we wrześniu brało udział w jesiennym „ZŁAZISKU” do Zabawy – rodzinnej miejscowości bł. Karoliny gdzie przeżywaliśmy setną rocznicę jej śmierci. Bierzemy udział również w sierpniowych uroczystościach odpustowych, angażując się w liturgię i przygotowując jeden z tradycyjnych wieńców żniwnych. Przeprowadzamy wybory samorządu KSM, wybierając nowego prezesa, zastępcę, sekretarza, skarbnika oraz ich zastępców. Przedstawiciele naszego oddziału brali udział w wyborach do samorządu KSM Diecezji Rzeszowskiej.  W październiku prowadzimy różaniec, a Wielkim Poście Drogę Krzyżową. W dniu Uroczystości Chrystusa Króla (święta patronalnego KSM) zadbaliśmy o obstawę liturgii poprzez czytania, psalmy i śpiew w trakcie Mszy Św. Także w tym dniu w Rzeszowie, dwie osoby z naszego oddziału złożyło przyrzeczenie KSM, co spowodowało, że ilość osób w naszej wspólnocie zwiększyła się do pięciu pełnoprawnych członków KSM. Organizowaliśmy wyjazdy na nocne czuwania modlitewne do sióstr Dominikanek w Białej Niżnej, gdzie podczas każdego z czuwań, instrumentami i śpiewem angażowaliśmy się w ich muzyczną oprawę. W zeszłym roku, nasze wyjazdy do Białej Niżnej ograniczyliśmy, w zamian za to raz w miesiącu organizowaliśmy Czuwania Modlitewne KSM w naszej parafii, które każde z nich miało swoją odrębną tematykę. Niezależnie od odmawianych treści, czuwania miały swoje stałe elementy tj. konferencja, Msza Św., adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość rozmowy z kapłanem lub spowiedzi świętej oraz owocne świadectwa, które były głoszone przez specjalnie zaproszone osoby w tym celu. Na takich czuwaniach mieliśmy przyjemność gościć m.in. małżeństwo Beatę i Marcina Mądrych czy też Ewelinę i Krzysztofa Przypek, którzy opowiedzieli o bardzo ciężkiej chorobie i cudownym uzdrowieniu ich córki Weroniki. Ponadto udało się nam wziąć udział i dzielnie zaangażować w ewangelizacje Gorlic, która miała nazwę ,,Jezus wyzwala z każdego grzechu’’. Ewangelizacja rozpoczęła się krótkim koncertem w wykonaniu zespołu księży. Zaraz potem młodzi artyści z naszego oddziału wykonali pokaz pantomimy pt. ,,Walka z grzechami”. Siedem osób wygłosiło kazania na temat Siedmiu Grzechów Głównych, tej tematyce poświęcona była też wystawa plakatów autorstwa jednej z sióstr zakonnych z naszej parafii siostry Goretty. Przedsięwzięcie zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Końcem roku organizujemy spotkanie opłatkowe, na którym składamy sobie życzenia. Dbamy również o obstawę liturgiczną Mszy Świętej w każdy piątek przed spotkaniem naszego oddziału.

Większość członków z naszego oddziału, bierze także czynny udział w Wolontariacie ŚDM. Mamy zamiar kontynuować wszystkie dotychczasowe działania, jednocześnie wpajając w życie nowe, ciekawe pomysły.